A kárbejelentést a káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül kell megtenni. Mivel az aszálykár bekövetkezésének időpontja nem köthető pontosan egy adott naphoz, így a rendelet szerint a bejelentést legkésőbb a tervezett betakarítás vagy a károsodással érintett terület más növénykultúrával való hasznosítását megelőző talaj-előkészítés előtt tizenöt nappal kell megtenni.

Az alábbi adatokra van szükség a bejelentéshez.

-          2024. évi egységes kérelemben szereplő tábla sorszáma

-          várható tárgyévi hozama a káresemény előtt (t/ha)

-          várható tárgyévi hozama a káresemény után (t/ha)

-          vetés időpontja (év, hónap, nap)

-          a kijuttatott nitrogén (N), foszfor (P), kálium (K) hatóanyag (kg/ha)

-          a tőszám vagy csíraszám (db/ha)

-          a műtrágya kijuttatásának időpontja (év, hónap, nap)- amennyiben történt

-          a szerves trágyázás időpontja (év, hónap, nap) és mennyisége (kg/ha)- amennyiben történt

 

Kárenyhítő juttatás igénybevételének jogosultsági feltételei:

Üzemi szinten az elemi káreseménnyel érintett növénykultúra vonatkozásában 15%-ot meghaladó mértékű hozamérték-csökkenést szenvedett el.

Az agrárkár-megállapító szerv (földművelésügyi igazgatási hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatal illetékes szerve) az elemi káresemény tényét, valamint a hozamérték-csökkenést döntéssel igazolta.

A mezőgazdasági termelő használatában lévő termőföldön a káreseménnyel érintett területen a termesztett növénykultúra 30%-ot meghaladó mértékű várható hozamcsökkenést szenvedett.

A kárenyhítési hozzájárulást határidőben (szeptember 30-ig) meg kell érkezni a MÁK számlájára

A kárenyhítő juttatás megállapítása iránti kérelmet tárgyév november 30-áig az erre a célra létrehozott elektronikus felületen be kell nyújtani. Ez nem azonos a kárbejelentéssel, ebben a kérelemben kell pontosan megadni a betakarítást követően a hozam adatokat. Azokra a táblákra vonatkozik, amelyeken az agrárkár-megállapító szerv visszaigazolta a káresemény tényét.